Hlavní soutěž
Fokus: Norsko
Mezinárodní panorama
V kurzu - seriály (nejen) pro mladé
Zvláštní uvedení

Fokus: Norsko

Dvojče/Twin (NO, 2019)

Zatímco Erik žije v dodávce na pláži, kde učí turisty surfovat, jeho dvojče Adam je úspěšný podnikatel, manžel a otec dvou dětí. Alespoň do té doby, než se v jeho uhlazené domácnosti objeví bratr s žádostí o peníze. Náhle však dochází k tragické nehodě a Erik musí svého zdánlivě dokonalého sourozence v životě nahradit. Vynalézavé drama o lidské identitě získalo pro titulní roli Kristofera Hivju známého jako Tormund Obrozhouba ze Hry o trůny. Seriál o volnomyšlenkáři, který se ze dne na den musí stát někým jiným, se odehrává během jednoho týdne a více než na policejní vyšetřování se soustředí na vztahy mezi postavami. Příběh jedné rodiny a možností nových začátků se natáčel v seversky krásném prostředí na Lofotech.


Exit (NO, 2019)

„Máte na světě spoustu náboženství, ale všichni se shodneme na tom, že peníze jsou skutečné.“ Seriál, který se prezentuje jako pseudo-dokument o životě čtyř norských finančníků, je temným, komediálním dramatem založeným na skutečných historkách z norské finanční scény. Čtyři zástupce planetárního „jednoho procenta“ nejbohatších sleduje v jejich každodennosti. Drogové večírky, předstírání příkladného rodinného života a lelkování v luxusních kancelářích prokládá příběh jejich vlastními hodnoceními sebe sama. Zdánlivě nikdy nekončící egotrip čtyř kamarádů se rychle ukazuje jako neudržitelný. Trpce vtipná kritika cynického životního stylu bohatých nabývá obludných rozměrů zvlášť v zemi, která se pyšní skromností a rovností v příležitostech.


Lilyhammer (NO, 2012) - binge watching

Jeden z nejslavnějších norských seriálových titulů, koprodukce amerického Netflixu a norské veřejnoprávní televize NRK, vypráví příběh amerického mafiána Franka. Ten je v Norsku nucen začít žít nový život v rámci tajného programu ochrany korunních svědků. A jeho sžívání se s mírumilovnými obyvateli norského maloměsta je od samého začátku velice svérázné.


Magnus (NO, 2019)

K případu zmizelého herce v lese u městečka Frestad jsou nasazeni dva nejhorší zdejší policisté. Magnus, amatérský vynálezce, který do akce chodí v přestrojení za dort nebo kus nábytku, a depresivní Daniel, který se od smrti své ženy ve volných chvílích pokouší zabít. Brzy v lesích narážejí na klíčové postavy tohoto případu, obřího plyšového psa a trolla zřejmě ve službách nekalého byznysu. Známý norský komik Vidar Magnussen v tomto klenotu současné komedie předvádí ve stejnou chvíli precizní cit pro parodii amerických vzorů, despotický severský humor a smysl pro totální absurditu.


Seveřané/Vikingane (NO, 2016)

Jak název napovídá, jedná se o příběh ze Skandinávie za doby vlády Vikingů. Nečekejte ale kopii známého seriálu Vikingové, Seveřné naopak původní seriál vtipně a nenuceně parodují. Hlavní děj se odehrává v malé severské vesničce, kde však máloco funguje jako ve středověku. Tvůrci používají novodobé reálie a společenská klišé, která zasadili do prostředí tradiční vikingské osady. Na pozadí precizních dobových kulis a válečného plenění se tak dočkáte debat o lidských právech, poezii nebo řešení vztahových komplikací. Fanoušci přirovnávají humor tohoto ulítlého skvostu k tvorbě Monthy Python nebo Černé zmije. Norové sami Seveřany milují.


Stanice Valkyrie/Valkyrien (NO, 2017)

Ravn je vynikající lékař, kterého osud jeho ženy přiměl uchýlit se k poněkud nestandardním léčebným postupům. Leif je prepper očekávající apokalypsu a udržující styky s podsvětím. Dva nečekaní spojenci vybudují z uzavřené stanice metra Valkyrie v norském Oslu podzemní úkryt a provizorní nemocnici. Norská odpověď na vyčpělost nekončící vlny severských detektivek vyústila v žánrovou fúzi, pro kterou britští kritici našli název scandi medi-noir i přezdívku norské Breaking Bad. Zábavná jízda s bizarní zápletkou ale není jen chytlavou kombinací žánrů, odráží i dnešní rozložení sil ve společnosti a její paranoidní pocity. Britové se už pustili do příprav svého remaku, v jejich seriálové verzi nazvané Temple budou hrát Mark Strong a Carice Van Houten.


Šťastná to země/Lykkeland (NO, 2018)

Je konec roku 1969 a do norské rybářské vesnice Stavanger přijíždí mladý Američan zajistit odchod těžařské společnosti, která tu už desetiletí bez úspěchu podniká průzkum. Anna, která tu vyrostla na farmě, je zasnoubená se synem místního podnikatele a získává místo sekretářky na radnici. Když den před Vánoci začne na ropné plošině prýštit temná tekutina, změní se nejenom život jich dvou, ale i zdejších obyvatel, kteří byli dosud závislí na farmaření a lovu sardinek. Začíná příběh o tom, jak se Norsko stalo jednou z nejbohatších zemí světa. Na festivalu Canneseries za nejlepší scénář a hudbu oceněný a v Norsku masově sledovaný seriál vypráví nejvýznamnější příběh místní novodobé historie. Současně se věnuje popisu změny, kterou na přelomu 60. a 70. let procházela celá západní společnost.