Hlavní soutěž
Fokus: Norsko
Mezinárodní panorama
V kurzu - seriály (nejen) pro mladé
Zvláštní uvedení

V kurzu - seriály (nejen) pro mladé

Dospěláci/Aikuiset (FI, 2019)

Hlavní hrdinka komedie, která si dělá legraci z helsinských hipstrů, je majitelkou kavárny ve čtvrti Kallio. Její život je jako jízda na kolotoči, chvíli nahoře, chvíli dole - to když se dozví, že její známí si taky otevřeli kavárnu anebo se rozejde s dalším klukem. Ačkoliv bychom Kallio mohli klidně zaměnit za Brno-střed, hipstři jsou koneckonců všude stejní, finský styl humoru postavený na známých stereotypech je překvapivě osvěžující. Místo znuděného odstupu ukazuje dnešní helsinské mileniály jako trochu praštěné, ale roztomile dětinské postavičky.


Generace B/Generatie B (BE, 2017)

Jsme v Belgii blízké budoucnosti. Uhodila hluboká ekonomická krize a mladá generace je bez šance na normální život. Musí squatovat a zaměstnání shánět přes známosti nebo pracovat ilegálně. Hlavní hrdina Jonas se dostává k jobu v podzemním call centru, který mu zajistí i postel v přilehlém sdíleném bytě, se spolubydlícím burcujícím k revoluci. Chce svrhnout starší generace, které mileniály nechaly napospas tržním podmínkám. Jonas ale touží ze všeho nejvíc dostat zpátky svoji holku. Belgická komediální dystopie stand-up komika Joosta Vandecasteelese si dělá legraci z generačních rozdílů, konzumerismu i mileniálské apatie.


Mladé a nadějné/Unge lovende (NO, 2015)

Elise, která žije v USA, kde se snaží živit jako stand-up komička, přijíždí do Norska na návštěvu. Nečekaně ale nedosáhne na prodloužení víza a tak zůstává zaseknutá ve svém starém životě spolu s kamarádkami, které nemají nejlepší vyhlídky dlouhodobě. Nenne má ambice prosadit se jako spisovatelka, ale zatím se živí v cateringu. Alex chce být herečkou, ale teď to vypadá, že se bude spíš starat o přítele, který si zlomil nohu. Seriál, který bývá označovaný jako skandinávské Girls, se na rozdíl od amerického vzoru víc soustředí na potíže, které zná většina dnešních ambiciózních dvacátníků, než na směšnost svých hrdinek. Podle scenáristky a představitelky hlavní postavy Siri Seljeseth seriál popisuje, jak se ve světe snaží uchytit generace, které s nabídkami práce nikdo nevolá.


Mravy/Mannasidir (IS, 2018)

Dvoudílné islandské drama, které popisuje bolestné následky znásilnění dívky na střední škole perspektivou pachatele. Devatenáctiletý Einar je hvězda kapely, na kterou se večer chystá celá škola. Po koncertě bere jednu z fanynek do prázdné místnosti v zákulisí. To, co následuje, je z jeho perspektivy jen špatný sex, podle otřesené dívky však došlo ke znásilnění. Dvoudílný seriál ukazuje, jak obtížně se s událostí vyrovnává Einarova rodina. Matka je známou moderátorkou grilující hosty podezřelé ze sexuálních útoků na ženy, otec raději pracovně odjíždí a sestra Einara bez výhrad obdivuje. Manners zprostředkovávají pohled jak samotného Einara, tak i dívky, která kvůli traumatu přestává chodit do školy a vyhledává podporu online, pod hashtagem MeToo.


Skam (NO, 2015)

Dnes už kultovní norský teenagerský seriál, který veřejnoprávní NRK zveřejňovala na webu ve formě několikaminutových videí. Díky realistickému zachycení každodenního života studentů střední školy v Oslu působil zprvu téměř dokumentárně. Čas v seriálu ubíhal stejně jako ten reálný a na sociálních sítích fungovaly aktivní profily seriálových postav. Všechny čtyři sezony, z nichž má každá jinou hlavní hrdinku či hrdinu, vystavěla scenáristka Julie Andem na základě rozsáhlého sběru dat. Šlo jí o to, aby její práce čestně povzbuzovala teenagery v každodenním boji s nedostatkem sebevědomí, homofobií nebo kyberšikanou. Pro starší diváky je SKAM apelativním průvodcem po problémech dnešních velkoměstských teenagerů. Během třetí sezony se stal mezinárodním hitem, který dnes výrazně ovlivňuje podobu nových seriálů pro mladé. Zatím můžeme napočítat 8 remaků, včetně amerického, italského nebo belgického.


Skins (GB, 2007) - binge watching

Každý na své období dospívání vzpomíná různě. Většina si ale vedle školních povinností a rodinných neshod vybaví hlavně první lásky a bouřlivé mejdany. Partička teenagerů z anglického Bristolu podobné příběhy právě zažívá a jejich průběh je často víc než bouřlivý. Skins se stali v Anglii hitem hlavně pro svou lehkovážnou autentičnost. Věrohodné charaktery skvěle doplňuje série bláznivých příhod, které často hraničí s dramatem. Vy byste snad neukradli rakev s mrtvým kamarádem, když si ho jeho otec nezaslouží? Různorodá partička středoškoláků prožívá skutečné životní zvraty, věrně vykreslující anglické reálie na začátku nového tisíciletí.


Slyšíte mě?/M'entends-tu? (CA, 2019)

Ada, Fabiola a Carolanne se narodily ve špatnou dobu na špatném místě. Nemají ani univerzitní diplomy, ani vlivné příbuzné. Hledání bytu, zaměstnání a místa na světě je v jejich případě lemováno sociálními kurátory, špatnými známostmi a příliš mnoha příležitostmi k neúspěchu. Takhle „mileniálská komedie“ ukazuje neobyčejné přátelství tří dívek, kterým často nezbývá nic jiného, než smysl pro humor. Pokud jsme si zvykli na to, že seriály o mladé generaci se odehrávají v kavárnách a sdílených bytech studentů uměleckých škol, hrubá komedie z Quebecu ukazuje realitu méně elegantních městských čtvrtí.