Hlavní soutěž
Fokus: Norsko
Mezinárodní panorama
V kurzu - seriály (nejen) pro mladé
Zvláštní uvedení

Hlavní soutěž

Bez vědomí (CZ, 2019)

Marie a Viktor emigrovali před lety do Británie, teď se známý akademik a houslistka z disidentských kruhů vracejí zpátky. Je rok 89 a Československo se chvěje v předzvěsti blížícího se pádu totalitního režimu. Sebezáchovné mechanismy policejního státu ale zatím stále fungují. Když Viktor za dramatických okolností beze stopy zmizí, Marie po něm začíná pátrat a zároveň odhaluje jeho minulost. Chladné, vizuálně výrazné špionážní drama režíroval pro HBO Ivan Zachariáš. Jeho seriálovým debutem byla před třemi lety Pustina.


M - Vrah mezi námi/M - Eine Stadt sucht einen Mörder (AT, 2019)

Když se osmiletá Elsie vrátí domů bez kabátku, její otrávená matka ji pro něj pošle zpátky. Poslední, kdo ji v tento zimní večer vidí, je klaun, který dětem na ulici prodává groteskní balonky. Elsie není jediným dítětem, které ve městě zmizí. Když policie ani po čase nemá výsledky, začíná ve městě veřejný hon na vraha. Šestidílný remake slavného snímku Fritze Langa Vrah mezi námi využívá prostoru seriálu k tomu, aby akcentoval lhostejnost a nenávist, která mezi obyvateli města panuje. Na rozdíl od Langova filmu, který popisoval atmosféru předválečného Německa, se tato nová, temná vizuálně stylizovaná podívaná drží současnosti a navíc se překvapivě uchyluje i k humoru. V seriálu vzniklém v rakousko-německé spolupráci hrají mimo jiné Udo Kier, Lars Eidinger nebo Moritz Bleibtreu.


Na schovávanou/Hide and Seek (UA, 2019)

Ze zamčeného sídlištního bytu v průmyslovém městě na Ukrajině zmizí při hře na schovávanou sedmiletá holčička. Současně do města přijíždí nová posila místní policie, rezervovaná kriminalistka Varta Naumová, která je k případu přidělena spolu s družným Maksimem. Dvě rozdílné povahy spojují prožitá traumata, oba kriminalisty pojí s případem osobní vazba. Brzy se ukáže, že jedním únosem to nekončí. Noirová moralita, jejíž příběh vychází z depresivní statistiky- na Ukrajině ročně zmizí pět tisíc dětí. Vizuálně nepřehlédnutelný seriál nemá na Ukrajině konkurenci. Je prvním ukrajinským titulem, který už během vývoje zaujal evropské producenty a zúčastnil se marketu MIPTV v Cannes.


Úspěch/Uspjeh (HR, 2019)

Drama z dnešního Záhřebu, kde čtveřice postav uzavírá nepravděpodobné spiklenectví. V atmosféře vyčerpání z neustálého boje všech proti všem, nastoleného vládou lhostejnosti a korupce, se jeden nezaměstnaný, úřednice, architekt a studentka pokoušejí zachránit sami sebe. Příběh čtyř lidí na pozadí nekompromisní analýzy mocenských vztahů v realitě post-komunistických měst napsal chorvatský talent Marjan Alcevski, kterému se prostřednictvím originálních postav povedlo dotknout mnoha témat, souvisejících s dnešním životem v Chorvatsku. O režii se postaral držitel Oscara za film Země nikoho Danis Tanovič.


Zatemnění/Blackout/Něnastě (RU, 2018)

Sovětský veterán z války v Afghánistánu se začátkem 90. let vrací domů, nachází však jen chaos a rozklad. Nejprve se přidává k bojůvce složené z dřívějších soudruhů, vojáků zlomených rozpadem Sovětského svazu, kteří si jeho pád vykládají jako pobídku k anarchii. O pár let později ho vidíme postavit se proti svým bývalým přátelům při přepadení bankovního auta. Drama, které dnešnímu divákovi zprostředkovává mrazivý ruský pohled na emotivně vykreslený začátek 90. let.


Zrádci (CZ/PL, 2020)

Pivo a pervitin - dva klasické české exporty, které najdete na párty po celé Evropě. Zatímco za pivem stojí staleté tradice, za úspěch českého pervitinu vděčíme vietnamské mafii, která ovládá 70% jeho trhu. Je perfektně organizovaná a zastaralé policejní metody jsou na ni krátké. Ruka zákona tak musí mnohdy sáhnout i k nelegálním postupům. Kriminální koprodukční minisérie ČT a Heaven‘s Gate producenta Viktora Tauše, natočená podle scénáře Miro Šifry, bere diváka do světa mladého drogového dealera a zároveň policejního informátora Davida Frýdla (Cyril Dobrý). Je jen málo horších situací, než že vám jde po krku policie. Třeba když vám jde po krku policie a mafie zároveň. Jedná se o neočekávanější českou televizní novinku nadcházející sezóny.