Hlavní soutěž

19.09.2021

Hrdě představujeme naši letošní Hlavní Soutěž. Než před pár lety Serial Killer vznikl, mohlo se zdát, že jeho soutěžní sekce určená seriálům ze střední a východní Evropy bude za severem a západem Evropy klopýtat. Jenže kvalita šla tak rychle nahoru, že máme v Soutěži 6 naprostých pecek, které jsou úplně stejně zajímavé a v něčem možná zajímavější než tituly z evropských seriálových velmocí.

Nejočekávanějším českým seriálem je Podezření Štěpána Hulíka. Mrazivé, soustředěné drama o neproniknutelné postavě zdravotní sestry obviněné z toho, že tráví bezmocné pacientky. Jako Hulíkovi fanoušci víme, že to zdaleka nebude jen o ní.

Ruská komedie Buchty je o čtyřech kamarádkách, co se v městečku na jihu živí sexem, ale už toho mají po krk. I ony chtějí normální život a jistotu, že je v kraji kamioňáků, traktoristů, knězů a dalších pochybných mužských autorit nikdo nebude buzerovat. Hodně vtipný a láskyplný seriál, který Rusko ukazuje jako žádný jiný, podle konzervativního tisku zaslouží zakázat.

Polský Král podle oceňovaného románu Szczepana Twardocha se odehrává v opulentních sálech i na zaprášených dvorcích předválečné Varšavy. V pestrém, elegantním a nepokojném městě přezdívaném tehdy Paříž Východu se setkáváme s vůdcem židovského gangu, idealistickým socialistou Kaplicou propojeným s nejvyššími patry politiky a jeho pravou rukou, válečným hrdinou a boxerem Shapirem. Polské Peaky Blinders? Ve skutečnosti je to ještě zajímavější.

Srbská minisérie Rodina ukazuje poslední tři dny Slobodana Miloševiče na svobodě, přesněji řečeno u něho doma. Už v roce 1999 byl obviněn Mezinárodním trestním tribunálem, až o rok později ale prohrál volby a moc předal do rukou opozice až po protestech veřejnosti. Ve svém sídle žil ještě několik měsíců. Fascinující komplexní popis nestandardního dějinného momentu, kdy před prezidentskou vilou brání válečného zločince babičky a tátové od rodin, pro které je národní hrdina. Jejich příbuzní ho mají jít zatknout. Jak to provést je jednodušší otázka než jak se vypořádat s dědictvím jeho éry. Srbské ohlasy na minisérii jsou totálně protichůdné.

Antihrdinou ruské Vlasti je novinář, morální ikona a jak říká jeho přítelkyně, “poslední naděje Ruska,” který se propadá hluboko do světa, jehož tmavé odstíny dřív odhaloval ve svých článcích. Nekompromisní seriál současné Rusko popisuje prostřednictvím příběhu selhávajících, velikášských mužů, zklamaných žen a teenagerů, pro které je tím nejpřirozenějším vyjádřením protest.

Ukrajinská Máma je o Nině, matce uneseného vojáka, kterého se vydává hledat na Donbas. Ojedinělý ukrajinský televizní počin, který tematizuje stále probíhající válku, dává možnost se seznámit s perspektivou převládající v západní části Ukrajiny. Zároveň se pokouší rozumět mentalitě těch, které Nina při své cestě poznává, řečeno žargonem místních novin tedy „mluvit I s Donbasem.“