Mezinárodní panorama

11.09.2020

Programová sekce Mezinárodní panorama nabízí to nejlepší ze současné seriálové Evropy a ukazuje, že po silném období detektivek začal trend politických dramat, thrillerů a true-crime rekonstrukcí.

V rámci sekce letos festival Serial Killer uvede norský seriál 22. července, který sleduje, jak se několik fiktivních postav vyrovnalo s útokem Anderse Breivika v Oslu a na ostrově Utøya, kde zastřelil 69 dětí. Seriál se však na rozdíl od ostatních zpracování této události soustředí na to, co útokům předcházelo a co po nich následovalo.

Islandský seriál Premiér z prostředí islandské vrcholné politiky sleduje hlavního hrdinu trpícího bipolární poruchou na jeho cestě za postem premiéra.

Příběh seriálu Máme to! ze švédské produkce se točí kolem pětatřicet let staré švédské záhady o smrti oblíbeného politika, která byla shodou okolností vyřešena až nedávno po odvysílání seriálu. Tvůrci seriálu se rozhodli pojmout toto téma jako parodii a dělají si tak legraci ze švédské mentality i z notoricky známých detektivek.

Francouzský seriál Laetitia, jež byl uveden i na festivalu v Sundance, rekonstruuje skutečný případ vraždy osmnáctileté dívky, který šokoval celou zemi. Režisérem seriálu je oscarový režisér Jean-Xavier de Lestrade.

Finské politické drama s prvky thrilleru Peacemaker se zaměřuje na diplomatku, která má za úkol zajistit mírovou smlouvu mezi Turky a Kurdy. Vyjednávání jí ale komplikuje její vlastní minulost. Seriál se kromě samotného mírového procesu zaměřuji i na vztahy mezi vysoce postavenými figurami mezinárodní politiky.